Gündem

Peşinatsız Senetle Araba Veren Galeriler

Peşinatsız senetle araba veren galeriler konusu son dönemlerde kolay bir biçimde araç sahibi olmak isteyen kişiler tarafından araştırılan konulardan biridir. oldukça zorlaşan ekonomik şartlar, kişilerin ev ve ya araç gibi büyük çaplı yatırımlar yapabilmesini bir hayli güçleştirmiştir. Daha önceki yıllarda pek çok insan belli faiz oranları ile taşıt kredileri alarak istedikleri aracı edinirken, şu anda durum biraz daha değişmiştir.

Ekonomik standartların düşmesi ile kişilerin belli bir yüzdesi ödeme düzensizliği yaşayarak bankalarla çalışma şansını kaybetmiş, belli bir yüzdesi ise, yüksek faiz oranları nedeni ile kendi tercihleri doğrultusunda taşıt kredisi almadan araç sahibi olabilmenin alternatifini aramışlardır. Bu araştırmalar sonucunda, kurumsal hizmet veren araç galerilerinden peşinat ödeme ön koşulu olmadan araç temin etmek, pek çok kişi için taşıt sahibi olabilmenin en ideal yollarından biri olarak görülmektedir.

Hiç Peşinatsız Araba Nasıl Alınır?

Senetle Araba Veren Galeriler genelde ön ödeme olarak peşinat alırlar. Peşinat, genel ,itibariyle yüksek meblağlara sahip olan malların edinilebilmesi için satıcı tarafından ön koşul olarak belirlenen ön ödeme şeklidir. Gayrimenkul ve taşıt alım ve satım işlemlerinde, kişiler malın toplam bedelinin satıcı tarafından belirlenen yüzdesi oranında önceden ödeme yaparak ve ardından, kalan tutarın ödemesini taksit şeklinde tamamlarlar. Genel anlamda yapılan bu ön ödemenin peşinat olduğunu söylemek mümkündür.

Satıcıların peşinat talebinde bulunmasının temel amacı, malın teslim ediliyor olmasıdır. Yani, kişiler araç almak istediklerinde, peşinatı ödedikten sonra malın kendi üzerlerine geçirilmesini talep eder ve malı alarak kullanım süresini başlatır. Dolayısıyla, satıcının zarar etmemesi ve ilk taksit gününe dek ödemeyi belli bir oranda tölere edebilmesi için, ön bir ödeme koşulu koyulmaktadır. Gün geçtikçe güçleşen yaşam koşulları araç sahibi olmak isteyen kişilerin, talep edilen peşinat bellerini ödemesini bir hayli zorlaştırmış ancak arabaları temel bir ihtiyaç statüsünden düşürmemiştir. Peki? Peşinat vermeden araç almak mümkün müdür? Hiç peşinatsız senetle araba nasıl alınır?

Son yılların en popüler modellemelerinden biri de, çeşitli katılımcıların bir araya gelerek oluşturdukları ödeneklerle alınan ve düşük dosya masrafları ile mal edinmeye olanak tanıyan faizsiz tasarrufa dayalı sistemlerdir. Bu sistemlerde peşinat kavramı genel anlamda bulunmamaktadır ancak, mal edinmek isteyen kişiler için farklı açılardan sorumlulukları vardır. Bunlardan ilki malın peşinat koşulu olmasan sağlanması ancak malın teslim edilmesinin tek koşulunun kura sistemine tabi olmasıdır.

Tasarrufa dayalı faiz sistemlerinde, araç almak isteyen tasarruf sahipleri, mala sahip olmak için herhangi bir güvence bedeli ya da başlangıç tutarı ödemezler. Evrak işlemlerinin tamamlanması ile birlikte, belli bir miktar dosya masrafı ödemesi yapar ardından belirlenen vade gününde, aylık belli bir miktarda ödeme yaparlar. Ancak dosyanın tamamlanması ile malın hak sahibine doğrudan teslimi söz konusu olmaz. Kişi, her ay düzenli olarak ödemelerini gerçekleştirir. Bu süreçte belli periyotlarda kura çekimi yapılır ve çekilen kura kişiye çıktığında araç kendisine teslim edilir. Kura kendisine çıkmadığı takdirde, taahhüt edilen vade sonunda aracın kendisine teslimi gerçekleştirilmektedir. Yani, alıcının şansı yağver gitmediği takdirde aracı alması için vade sonunu beklemesi ve bu süreçte malı almadan sadece ödemesini yapması gerekebilir.

Bu sistem peşinatsız araç alma için bir yöntem olarak görülse de, kişilerin hemen araca sahip olamaması gibi bir durum da söz konusu olabileceğinden, pek çok kişi tarafından cazip bir teklif olarak görülmemektedir. Kişiler, hem peşinat ödemen araç alma işlemi yapmak hem de, araca hemen sahip olmak isterlerse, destek alabilecekleri firmalar genel anlamda galericilerdir. Değişen ekonomik alışkanlıklar ve tasarruf yöntemleri pek çok araç galerisinin, peşinat talebinde bulunmadan senet düzenleyerek araç satışı yapmasının önünü açmıştır.

Senetle Araba Almak Mantıklı Mı?

Peşinatsız senetle araba almak ne kadar mantıklıdır ?Araç galerileri, farklı marka, model ve segmentlerde araçların müşteri talebine bağlı olarak satışının gerçekleştirildiği özel işletmelerdir. Son dönemlerde peşinat ödemeden araç almak isteyenlerin sayısında meydana gelen ciddi artış, araç galerilerinin hem kendilerini güvenceye alarak hem de müşteri memnuniyetinden ödün vermeden hizmet verebilmesini sağlayan bir satış modeli benimsemesini sağlamıştır. Bu yöntem, satış öncesinde düzenlenen senet ile araç satışının gerçekleştirilmesi esasına dayanmaktadır. Peki, senetle araç almak mantıklı?

Senetle araç almak, doğru firmalardan destek alındığı takdirde, günümüz ekonomik standartları çerçevesinde en makul yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Kişiler, satış öncesinde satıcı tarafından düzenlenen bir senet ile herhangi bir güvence bedeli ve ya peşinat adı altında ödeme gerçekleştirmeden kolaylıkla diledikleri gibi bir araca sıfır kilometre ya da ikinci el bir biçimde sahip olabilmektedir.

Senetle Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Galeriden senetle araç almak ya da bir diğer adı ile galeriden peşinatsız araba almak için ilk olarak yapılması gereken güvenilir bir firma belirlemesidir. Araç satışı öncesinde bir senet düzenleneceği için güven vermeyen bir firma ile çalışma, ciddi boyutlarda maddi kayıplar yaşamanıza neden olabileceği gibi bu maddi kayıpların neticesinde manevi kayıplar da yaşamanızın önünü açabilir.

İmzalayacağınız senet neticesinde araç sahibi olamamanız, senedin kanun dışı yollardan tahsil edilmesi ve ya sosyal çevrenize bu durumun yansıması yaşayabileceğiniz genel durumlardır. Bu nedenle peşinatsız senetle araba veren galeriler içerisinden en güvenilir olanın seçilmesi mecburidir. Doğru bir tercih yapabilmek için firma ile ilgili detaylı bir piyasa araştırması yapılmalı, referansları konrol edilmeli, şayet yapılabiliyorsa, daha önce firmadan hizmet almış reel kişilere ulaşılmalı ve onlarla aldıkları hizmetten memnun olup olmadıkları yönünde bir görüşme gerçekleştirilmelidir.

Doğru bir galeri tercihi yapıldıktan sonra, alıcıya satış öncesinde bir senet düzenlenir. Senedin belli bir vadesi vardır ve alıcı olan kişi, vade günü geldiğinde ödemeyi taahhüt ettiği tutarı, satıcıya belirlenen banka kanalı ya da farklı bir biçimde ödemekle mükelleftir. Alıcının ve satıcının karşılıklı rıza beyanı ile, düzenlenen ödeme planı, alıcının hangi periyotlarda ve hangi tutarlar ödeme yaptığını içeren yazılı belgelerdir. Kişiler bu ödeme planına bağlı kaldıkları ve düzenli ödeme yaptıkları sürece herhangi bir problem ile karşılaşmadan, peşinatsız bir biçimde araç sahibi olabilirler.

Alıcıların ödeme planına uymayan bir davranış gerçekleştirmesi, ödemeyi aksatması ve hiç gerçekleştirmemesi halinde, yazılı olarak düzenlenen bu ödeme planı hukuki bazda geçerli bir evrak halini alır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için satıcılar çeşitli önlemler almaktadır. Galeriler vadesi gelen senetlerle ilgili herhangi bir ödeme problemi yaşama olasılıklarına karşın, satışa konu olan araç ile ilgili rehin kararı çıkartmaktadır. Yapılan bu işlem ile olası bir olumsuzlukta araç bağlanarak, alıcı tarafından kullanılması kısıtlanmış olur.

Elden Taksit İle Araba Alınır?

Araç sahibi olmak isteyenlerin yanıtını aradıkları sorular arasında Elden taksit ile araba alınır mı? Sorusu yer almaktadır. Bu soruyu evet şeklinde yanıtlandırmak mümkündür.  Yukarıda ifade edilen adımlar, kişilerin elden taksitle araç almasının yolu olarak ifade edilebilir. Elden taksitle araç almak, senet ile araç almak anlamına gelmektedir. Alıcılar, güvenilir bir galeri vasıtası ile herhangi bir finans kurumundan destek alarak yüksek miktarlarda faiz ödemesi gerçekleştirmeden senetle araç sahibi olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu