İş fikirleri

Öğrencilerin Yapabileceği İşler 2023

Öğrencilerin yapabileceği işler 2023 yılı hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırabilir. Öğreniminize devam ederken bir taraftan da gelir sağlamak istiyorsanız, okuldan arta kalan kısıtlı vaktinizi değerlendirmek için önerilerimize kulak verin.

Böylece masraflarınızı rahatlıkla karşılamaya başlayın, kendi paranızı kazanmanın tadını çıkarın.

Öğrenciyken Yapılabilecek İşler 2023

Hem okuyup hem çalışmak zor. Ancak aşağıda paylaştığımız öğrenciler için iş fikirleri, daha kolay yoldan para kazanmanızı sağlayabilir. Fazla deneyim, bilgi ve sermaye gerektirmeyen bu işler, sizi tatmin edecek düzeyde gelir getirebilir.

İşte, öğrenciler için para kazanma yolları:

1.   Youtuber Olmak

Youtube’dan kısa vadede kazanç elde edemeyebilirsiniz. Fakat düzenli olarak bu işe vakit ayırarak kanalınızı büyütebilirseniz bu platformdan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

‘Benim Youtube’daki içerik üreticilerinden neyim eksik?’ diye düşünüyorsanız şansınızı denemek için daha fazla beklemeyin. Bu işe sadece telefonunuzla bile başlayabilir, ilerleyen süreçte rprofesyonel Youtube ekipmanlarıyla işinize farklı bir boyut kazandırabilirsiniz.

2.   Makale Yazarlığı

Kaleminizin güçlü olduğuna inanıyorsanız makale yazıp satarak düzenli gelir sahibi olabilirsiniz. Bunun için belirli bir alanda uzman olmanıza gerek yoktur.

İnternetten araştırma yaparak edindiğiniz bilgileri kendi cümlelerinizle yazıya aktarmanız yeterlidir. Hazırladığınız makalelere forumlarda ve makale satış platformlarında birçok alıcı bulabilirsiniz.

3.   Sanal Asistanlık

Öğrencilerin yapabileceği iş fikirleri arıyorsanız işletmelere sanal asistanlık sunmayı da düşünebilirsiniz. Part time olarak gerçekleştirebileceğiniz bu hizmet sayesinde aylık ciddi bir kazancınız olabilir.

4.   Sosyal Medya Yöneticiliği

Eğer sosyal medya konusunda yeterince iyi olduğunuza inanıyorsanız, kişilerin veya firmaların hesaplarını, sayfalarını yöneterek kazanç sağlamanız mümkün.

Zaten hepimiz vaktimizin büyük bir kısmını sosyal medyada geçirmiyor muyuz? İşte size, bunu paraya dönüştürmek için bir fırsat!

Gününüzün önemli bir bölümünü bu işe ayırmanız gerekmeyecek. Kimi zaman günde yarım saat veya 1 saat bile yeterli olacak.

Yapmanız gereken en önemli şeylerden biri yeni postlar oluşturmak, diğeri ise gelen mesajları yanıtlamaktır. İşletmenin farklı talepleri de olabilir. (Örneğin yorumları cevaplamak gibi)

5.   Grafik Tasarım

Öğrenciler için para kazandıran işler arasında öne çıkan grafik tasarımcılığı, freelance olarak sunabileceğiniz hizmetlerden biri. Bu hususta yetenekliyseniz, emeğinizi paraya çevirebilirsiniz.

Fazla kabiliyetli olmadığınızı düşünüyorsanız birkaç ay online kurslara katılarak veya internet üzerinden ücretsiz eğitimleri izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

6.   Bebek-Çocuk Bakıcılığı

Öğrenciler için hızlı para kazandıran işler içinde en eğlenceli olanlardan biri daha! Çocuklarla aranız iyi ise, bu iş tam da size hitap ediyor demektir. Hele yabancı dil biliyorsanız bu alanda tercih edilme şansınız daha yüksektir.

7.   Web Tasarım

Malum olduğu üzere grafik tasarım ile web tasarım farklı şeyler. Web tasarıma ilgi duyuyorsanız ve bu konuda bilgi sahibiyseniz, kişiler ve işletmeler için siteler tasarlayabilirsiniz.

Örneğin; e-ticaret, otel, hukuk bürosu gibi farklı kategorilere yönelik siteler geliştirebilirsiniz.

8.   Diğer Freelance İşler

Veri girişi, hesap al-sat ve benzeri işler de internette geçirdiği zamanı paraya dönüştürmek isteyen öğrencilere uygun.

Bionluk, Sadeceon, R10 ve benzeri platformlarda kendinize göre birçok freelance iş fırsatı yakalayabilirsiniz.

9.   E-Kitap Yazmak

İyi bildiğiniz bir konu varsa ve insanlara bilinenlerin dışında farklı şeyler aktarabileceğinize inanıyorsanız e-kitap yazabilirsiniz.

Öğrenciler için pasif gelir fikirleri içerisinde yer alan bu iş, uzun yıllar güzel bir gelir akışı sağlayabilecek potansiyele sahiptir.

10.   Organik Sabun Yapımı

Instagram’da en fazla rağbet gören ürünlerin başında organik sabunlar geliyor. Youtube’daki videolara bakarak doğal sabun yapmayı öğrenebilir ve siz de bu işten gelir elde edebilirsiniz.

11.   Elbise Tasarımı

Öğrencilerin yapabileceği işler yelpazesinde kendine yer bulan elbise tasarımcılığı, moda konusunda yetenekli olanların ilk tercihlerinden. Tekstil, giyim, moda alanında faaliyet gösteren işletmelere tekliflerde bulunarak onlar için yeni modeller tasarlayabilirsiniz.

12.  E-Ticaret Yapmak

Az da olsa bir sermayeye sahipseniz e-ticaret sizin için en iyi iş fikirlerinden biri. Atmanız gerken ilk adım, hangi ürünü satacağınıza karar vermek.

Daha sonra Pazar ve rakip araştırması yapmanız gerekecek. E-ticaret sitesi kurmak ise oldukça basit. Birkaç video izleyerek dahi bunu kolayca başarabilirsiniz.

13.   Editörlük

Haber, blog veya farklı konseptteki web sitelerinde editör olabilirsiniz. Bu, makale yazarlığı işinden biraz farklı.

Editörlük; yazıları düzenlemenizi, gerekli ayarlamaları yaparak yayına hazır hâle getirmenizi gerektiriyor.

14.   Sanat Eserleri Üretmek

Öğrencilerin yapabileceği işler 2022 yılının şu bitmek bilmeyen zamlarıyla başa çıkmayı kolaylaştıracak kadar iyi, görüyorsunuz.

Sanatçı olmak da bunlar arasında. Heykel, resim, müzik; her neye yeteneğiniz varsa… İçinizdeki sanatçı ruhu ortaya çıkarın, maddi-manevi fırsatlar da bir bir ortaya çıksın!

Ancak bu süre zarfında sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın. Zira adı üstünde ‘sanat’ bu… Çalışmalarınızın meyvesini alabilmek için uzun bir zamana ihtiyacınız olabilir.

15.   Tur Rehberliği

Yabancı diliniz varsa, tur şirketlerine başvurarak iş olanaklarıyla ilgili bilgi talep edebilirsiniz. Turlara katılım sağlayarak turistlere rehberlik edebilir, hatta işi büyütüp kendi turlarınızı bile organize edebilirsiniz.

Bilindiği gibi ülkemiz de tam mânâsıyla turizm cenneti. Dolayısıyla bu iş fikrinin potansiyeli son derece yüksek.

16.   Satış Temsilciliği

Öğrenciler ne tür işler yapabilir? Diye merak ediyorsanız bu fikri gözardı etmeyin. Herhangi bir ürünün ulaşabilirseniz, o ürünü satın alabilecek doğru hedef kitleye pazarlayarak gelir elde edebilirsiniz.

17.   Kişisel Antrenörlük

Spora ilginiz varsa, ‘bu konuda yeterince iyiyim.’ Diyorsanız öğrencilerin antrenörü olabilirsiniz. Böylece hem kendini geliştirmek isteyen kişilere yardım eder, hem sevdiğiniz bir alanda para kazanmanın tadını çıkarırsınız.

18.   Tişört Satmak

Öğrenciler için en basit iş fikirleri içerisinde bulunan tişört satmak güzel bir kazanç sağlayablir. Toplu tişört satışı yapan bir işletmeden satış başına tişört alabilir ve kalabalığın fazla olduğu yerlerde bunları satışa sunabilirsiniz.

19.   Dekoratif Mum Yapmak

Bu ürünlere talep yoğun. Bilhassa Instagram üzerinden çok satılıyor. Youtube videoları, nasıl dekoratif mum yapabileceğiniz noktasında size ilham olacak.

20.   İkinci El Alım-Satım

Facebook gruplarında, Sahibinden veya Letgo gibi platformlarda ikinci el ticareti oldukça hareketli. Öğrenci olarak yapılabilecek işler arayanları çözüme kavuşturan bu fikir, sizin için harika bir gelir kapısı olabilir.

Özellikle küçük ürünlerde kâr marjı daha yüksektir, hatta %100’e bile ulaşabilir.

21.   Blog Açmak

Kendi web siteniz üzerinden de para kazanmanız mümkün. Sitenizi açtıktan sonra düzenli bir şekilde içerik girişi yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Sitenizin günlük ziyaretçi sayısı iyi bir düzeye gelirse AdSense reklamlarından güzel kazançlar elde etme imkânına sahipsiniz.

Ayrıca sitenizde tanıtım yazısı, footer link vb. satışlar yaparak da gelir sağlamanız mümkün.

Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları

Öğrenciler için para kazanma yöntemleri bunlarla sınırlı değil. Aşağıdaki meslekler de, öğrencilik yıllarında kendi geçimini sağlamaya çalışanların en çok tercih ettiği işler olarak ön plana çıkıyor:

 • Özel ders vermek
 • Fotoğrafçılık
 • Şoförlük yapmak
 • Kütüphane görevlisi olmak
 • Özel Öğretim kurslarında gözetmen olmak
 • Anketörlük yapmak  
 • Üniversite kampüslerinde çalışmak
 • Kasiyerlik           
 • Barista olmak
 • Organizasyonlar ve fuarlar için tanıtım personelliği yapmak
 • Çevirmenlik-tercümanlık
 • Köpek gezdirme
 • Barmen, mutfak çalışanı, komi veya garson olmak
 • Çağrı merkezi operatörlüğü
 • Resepsiyonist olmak

Umarız, öğrencilerin yapabileceği işler 2023 listemiz hayatınızda yeni bir sayfa açmanıza vesile olur!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu