Gündem

Erasmus Nedir Nasıl Yapılır? Erasmus Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Erasmus nedir, nasıl yapılır? Aynı eğitim takvim yılı içerisinde birkaç ay süreliğine öğrencilerin Avrupa Üniversitelerinde eğitim gördüğü özel bir öğrenci değişimi programına Erasmus denir. Son zamanların en popüler öğrenci değişim programı olan Erasmus nasıl yapılır? Yine ülkemizden öğrencilerin yoğun bir düzeyde başvuruda bulundukları Erasmus ücretleri ne kadardır? İşte Erasmus hakkında merak ettiğiniz her şey!

Erasmus Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır?

Avrupa’daki üniversite öğrencileri arasında etkili bir düzeyde talep gören Erasmus nedir ? Tam anlamıyla bir AB projesi olan Erasmus, öğrenci değişim programının adıdır. Avrupa ülkelerindeki yükseköğretim kurumları birbirleriyle işbirliği içerisinde bu projeyi yürütmektedir. Erasmus programı hem üniversite öğrencileri hem de akademisyenleri kapsamaktadır. Dolayısıyla bu programa olan ilgi de oldukça fazladır.

Avrupa üniversiteleri arasında son derece popüler olan Erasmus başvurusu nasıl yapılır? Esasında bu programa dahil olmayı istediğinizde yapacağınız ilk iş, üniversitenizin uluslararası ofisine başvurmaktır. Üniversitenizde bulunan Erasmus Koordinatörüyle bir görüşme yaptıktan sonra başvuru için yol haritasını da oluşturmuş olursunuz. Elbette ki üniversitenizdeki başvuru sırasında sizden bazı dokümanlar da istenecektir. Bunlar:

 • 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Erasmus için başvuru dilekçesi
 • Nüfus cüzdanınıza ait fotokopi
 • Öğrenci işlerinizden onaylattığınız 1 adet transkript belgesi

Erasmus programına dahil olmayı isteyen öğrenciler için önerebileceğimiz başvuru aşamaları da aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Kendine en uygun olan Erasmus programını bulmalısınız
 • Okulunda yayınlanan Erasmus ilan ya da ilanlarını takip etmelisiniz
 • Erasmus için gerekli olan başvuru kurallarını detaylı bir şekilde okumalısınız
 • Erasmus programı için gerekli olan dil yeterlilik sınavına girmelisiniz
 • Gitmek istediğiniz Erasmus programı ülkesini belirlemelisiniz
 • Okulunuzdaki Eramus danışmanınıza giderek, sizi bildirmesini istemelisiniz
 • Erasmus programına dair kabul mektubunu almalı, Öğrenim Anlaşması Formunu doldurmalısınız
 • Programa dahil olduğunuzda hangi derslere görmek istediğiniz seçmelisiniz
 • Öğrenim Anlaşması formunu Erasmus programında yer alan iki okula da imzalatmalısınız
 • Bu program için talep edilen tüm evrakları eksiksiz olarak teslim etmelisiniz
 • Erasmus için oluşturulmuş olan hibe sözleşmesini imzalamalısınız
 • Uçak biletinizi alarak, konaklama yerlerini belirlemelisiniz
 • Erasmus için vize başvurusunda bulunarak, daha önce bu programa dahil olan öğrencilerden bilgi almalısınız!

Bütün bu aşamaları tamamladıktan sonra artık siz de Erasmus programına dahil olabilirsiniz. Peki, Erasmus nedir, nasıl yapılır, ücretleri ne kadardır? İşte detaylar!

Erasmus Nedir

Erasmus Ücretleri Ne Kadardır?

Erasmus programına dahil olan öğrencilere hibe sözleşmesinden dolayı ödeme yapılır. Söz konusu hibelerin miktarı öğrencinin kaldığı süreye göre hesaplanmaktadır. Yine öğrencinin hangi ülkeye gidereceği ve gideceği ülkenin yaşam standartları da hibe miktarının belirlenmesinde etkilidir. Temelde öğrenciler için iki farklı gruptaki hibelerden söz etmek mümkün olmaktadır. Bunlar:

 • Aylık 300 Euro Hibe Alınacak 3. Grup Programı
 • Aylık 300 Euro Hibe Alınacak 1 ile 2. Grup Programı

3. grup öğrenim hibesi programı ülkeleri, Bulgaristan, Letonya, Polonya ile Macaristan gibi ülkelerdir. Yine 1 ve 2. Grup hibe programında yer alan ülkeler ise İngiltere, İsveç, Belçika ile Hollanda gibi ülkelerdir. Görüldüğü üzere hibe programı ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Burada dikkat edilmesi gerekli olan bir diğer husus, her 3 grup için de ödenecek olan aylık hibe tutarı, sizin masrafınızın tamamını karşılamayacaktır.

Şayet yurtdışında bir Erasmus programına dahil olmuşsanız, gideceğiniz okula herhangi bir şekilde harç ödemezsiniz. Burada masraflarınızın çoğunluğunu gideceğiniz ülkenin hayat standartları belirler. Yani Erasmus programı kapsamında aldığınız aylık hibe miktarı, barınma, yemek ve ulaşım gibi masrafları tam karşılayabilir Böyle durumlarda eksik kalan kısımları kendiniz tamamlamalısınız.

Erasmus Hangi Bölümler Gidebilir?

Günümüz itibariyle Üniversite hazırlık ve 1. Sınıf öğrencilerinin Erasmus programına dahil olma olanakları bulunmamaktadır. Ancak 1 sınıftaysanız, sizler 2. Sınıfa geçtiğiniz zaman bu programa katılmak için başvuruda bulunursunuz. Yine şayet üniversiteyi uzatmışsanız Erasmus programına dahil olamazsınız. Bununla birlikte Erasmus nedir , nasıl yapılır, hangi bölümler gidebilir? Sorusunun yanıtı; herhangi bir bölüm fark etmeksizin ön lisans, lisans, yüksek lisans ile doktora düzeyindeki tüm öğrenciler bu program için başvuruda bulunabilirsiniz, şeklindedir.

Erasmus Ne Kadar Sürer?

Avrupa’da hemen her yıl 250 bin öğrencinin yararlandığı oldukça popüler bir program olan Erasmus ne kadar sürer? Erasmus süreleri en az 3 aydan başlamak üzere en fazla 12 aylık bir süreyi içermektedir. Bir üniversite öğrencisi toplamda en fazla 24 ay süreyle Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında eğitim alabilmektedir. AB tarafından 500 milyon dolardan fazla bir bütçenin ayrıldığı bu öğrenci değişim programı, ülkemizde de popüler olan programlar arasında yer almaktadır.

Erasmus İçin Not Ortalaması Kaç Olmalı?

Öğrencilerin belirli kriterlere göre seçildiği Erasmus için not ortalaması kaç olmalı? Erasmus programına katılmak isteyenlerin mutlaka yeterli bir kümülatif not ortalamasına sahip olması şarttır. Bu not ortalaması ön lisans ve lisans düzeyi için farklıdır. Yine yüksek lisans ve doktora için de talep edilen not ortalaması farklıdır. İşte tüm akademik seviyelere göre talep edilen not ortalaması seviyesi:

 • Ön Lisans ve Lisans düzeyindeki öğrenciler için 2.20 not ortalaması
 • Yüksek Lisans seviyesindeki öğrenciler için 2.50 akademik not ortalaması
 • Doktora seviyesinde yer alan öğrenciler için 3.00 akademik not ortalaması

Erasmus Öğrencileri Ne Kadar Para Alıyor?

Erasmus programına katılan öğrenciler için yanıtı merak edilen sorular arasında Erasmus öğrencileri ne kadar para alıyor? Sorusu ilk sıralarda yer almaktadır. Erasmus programına dahil olan öğrencilerine AB fonlarından hibe verilmektedir. Hibe miktarı aylık olarak gidilecek olan ülkenin yaşam standartları göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Hibe kapsamında öğrencilere aylık olarak 300 Euro ile 500 Euro arasında bir ödeme yapılmaktadır. Hibenin yaklaşık %70’i öğrenciye yurtdışına çıkmadan önce ödenmektedir. Diğer yüzde 30’luk kısım ise öğrenciye Erasmus programından döndükten sonra ödenmektedir. Bu kapsamda öğrencilere ödenen hibelerin, her yıl güncellendiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Erasmus da Ne Yapılır?

Hemen her öğrencinin hayalini süsleyen Erasmus da ne yapılır? Erasmus, Avrupa Üniversitelerinde eğitim görmek isteyen öğrencilere özel oluşturulmuş olan bir öğrenci değişim programıdır. Bu program kapsamında öğrencilere burs da verilmektedir. Ortak Programlar üzerinden düzenlenen bu program, Avrupa Birliği üniversitelerinin uyumunu sağlamayı hedeflemektedir. Özellikle istihdamın büyümesi hedefiyle düzenleyen bu program, sosyal eşitlik ilkesi kapsamında düzenlenmektedir.

Erasmus kapsamında öğrenciler, farklı bir ülkedeki üniversitede, seçtikleri dersleri görmektedir. Bu programın temel stratejisi Avrupa Birliği Eğitim Öğretim Stratejisi çerçevesinde oluşturulmaktadır. Eramus programına dahil olan öğrenciler, akademik anlamda etkili bir gelişim sürecinin içerisinde yer alır. Aynı zamanda AB standartlarında bir sosyal yaşam ortamını deneyimleme fırsatını da yakalarlar!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu