Gündem

Öğrenim Kredisi Başvurusu Ne Zaman? Başvuru Şartları

Üniversite okuyan öğrenciler eğitim hayatları boyunca maddi giderlerini karşılamak için devlet destekli öğrenim kredisi almayı tercih ediyorlar. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde yapılan görüşmeler neticesinde her sene öğrencilere öğrenim kredisi alabilmeleri için başvuru takvimi açıklanıyor. Bu sene de üniversite öğrencileri için başvuru takvimi belli oldu. Milyonlarca üniversite öğrencisi bu takvim doğrultusunda başvurularını yapabilecekler. Öğrenim kredisi başvurusu ne zaman? diye merak eden adaylar için başvuru takvimini ve kredi alabilmek için gerekli koşulları araştırdık. Takvim süreci içerisinde eğer koşulları sağlıyorsanız online olarak kredi başvurusu yapabiliyorsunuz. Böylece üniversite hayatınız boyunca gıda, eğitim, barınma ihtiyaçlarınız için devletten destek alarak geçiminizi daha kolay bir şekilde sağlayabiliyorsunuz.

Öğrenim Kredisi Başvurusu Ne Zaman?

Öğrenim kredisi almak isteyen üniversite öğrencileri 2020 – 2021 eğitim öğretim yılı kapsamında başvurularını yapmak zorundalar. Daha önceki senelerde bu krediyi alan öğrenciler yeni eğitim yılı için başvurularını yenilemeliler. Öğrenim kredisi başvurusu ne zaman sorusuna resmi ağızdan gelen açıklamalar doğrultusunda yanıt verelim.

Öğrenim kredisi almak isteyenler başvurularını 28 Ekim 2020 tarihi ile 3 Kasım 2020 tarihleri içerisinde yapabilecekler. Bu başvuru sürecinin dışında kredi için başvurular ne yazık ki alınmayacaktır. Başvuru takvimini kaçıran öğrenciler bir sonraki sene kredi talebinde yine belirlenen takvim doğrultusunda başvurularını gerçekleştirebileceklerdir. Dolayısıyla öğrenim kredisi almak istiyorum diyorsanız mutlaka takvimi takip etmeli ve şartları okumalısınız.

Öğrenim Kredisi Başvurusu 2021

Öğrenim kredisi başvurusu ne zaman sorusunu yanıtladıktan sonra 2021 yılı içerisinde başvurunun nasıl yapılacağını sizlere aktaralım. Başvuruda bulunmak isteyen üniversite öğrencileri e-Devlet şifrelerini kullanarak sisteme girmek zorundalar. Buradan arama bölümüne öğrenim kredisi yazarak başvuru sayfasına yönlendirileceklerdir. Sayfada ilgili bilgileri doldurup başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. e-Devlet portalına YÖKSİS bilgileriniz otomatik şekilde yansıtılacağından dolayı eğitim bilgilerinizi girmenize gerek yoktur.

Öğrenim Kredisi Başvuru Şartları

Öğrenim kredisinden yararlanmanın bazı şartları vardır. Eğer şartları karşılıyorsanız krediyi alabilirsiniz:

  • Krediye başvuranlar önlisans, lisans ya da doktora öğrencisi olması gerekiyor.
  • Daha önce okuduğunuz sınıfı tekrar etmemelisiniz. Bu durumdan DGS öğrencileri ayrı tutulmaktadır.
  • Eğitiminizi dondurduğunuzda ya da kaydınızı sildirdiğinizde krediniz kesilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu