Gündem

KYK Yurt Başvuruları Nasıl Yapılır? Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

Üniversite okumak için yıllardır yaşadığı şehirden uzaklaşarak farklı bir ile gitmek zorunda kalırsınız. Bu yüzden gençler en başta büyük bir bocalama yaşarlar. Yaşanan bocalamanın en aza indirgenmesi ve öğrencilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla devlet destekli KYK yurtları hizmet vermektedir. 81 ilde açılan ve üniversite öğrencilerinin barınma ve beslenme hizmetleri vermektedir. Bunun yanı sıra güvenlik ihtiyaçlarını karşılama noktasında öğrencilere destek olan KYK yurtları yıllardır hizmet vermektedir. KYK yurdunda kalmak isteyen öğrenciler Gençlik ve Spor Bakanlığı’na başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru sürecinde başvurusunu yapmayan öğrenciler KYK desteği alamamaktadırlar. Siz de üniversite eğitiminizi yaşadığınız şehirden başka bir ilde tamamlıyor ve yurt ihtiyacınız varsa KYK yurt başvuruları nasıl yapılır yazımızı okuyarak en ince ayrıntısına kadar bilgi edinebilirsiniz.

KYK Yurt Başvuruları Nasıl Yapılır?

KYK yurtları; öğrencilerin üniversite eğitim hayatları boyunca kalmalarına imkan sağlayan özel çalışanları ve güvenlik görevlileriyle hizmet veren büyük kurumlardır. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan ve Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde çalışmaya devam eden yurtlardan hizmeti başvuru ile gerçekleşiyor. KYK yurt başvuruları nasıl yapılır aşağıda sizlere detaylıca anlattık:

  • Öncelikle YÖK ve ÖSYM işbirliğinde üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasını beklemelisiniz. Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra online olarak hangi üniversiteyi kazandığınızı görebileceksiniz. Kazandığınız üniversiteye gitmeye kararlıysanız üniversite kaydınızı yapmanız gerekiyor.
  • Üniversite kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra YÖK’ün sisteminde resmi olarak öğrencisi olduğunuz kurum gözükecektir. Bundan sonra KYK yurt başvurusu yapabileceksiniz.
  • Yurt başvurularınızı e-Devlet üzerinden yapabiliyorsunuz. Kaydınız tamamlandıktan sonra devlet tarafından size tahsis edilen yurdun ilk ödemesini yatırmanız gerekiyor. Ödemenizi Ziraat Bankası ATM’sinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
  • Sonrasında yine e-Devlet’e giriş yaparak size sunulan protokolü online bir şekilde onaylıyor ve yurt internet şifrenizi alıyorsunuz.
  • Artık sadece yurtta size belirlenen odaya yerleşmeniz ve yurdun kurallarına uyum sağlamanız gerekiyor.

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman?

KYK yurt başvuruları nasıl yapılır? sorusuna yanıt verdikten sonra bu başvuruların ne zaman yapılacağı konusunda sizlere bilgi vermek istedik. Başvuru takvimi her sene değişmektedir. Başvurularınızı başvuru tarihi geçmeden yapmalısınız. Aksi halde açıkta kalabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu