İş fikirleri

Az Sermaye ile Yapılabilecek İş Fikirleri (Küçük Sermaye)

Az Sermaye ile Yapılabilecek iş fikirleri (küçük sermaye) neler? Diye merak ediyorsanız, birbirinden güzel önerilerimizi duymaya hazır olun! ‘Fazla bütçem yok ama kendi işimin sahibi olmak istiyorum.’ Diyorsanız Az Sermaye ile Yapılabilecek iş fikirleri tam size göre!

O kadar uğraşarak bir kenarda biriktirdiğiniz ufak bir şey bile, büyük işler başarmanız için yetip artabilir. O yüzden ‘bu parayla ne olur ki?’ diye düşünmemeniz ve kendi hevesinizi kendiniz kırmamanız gerekiyor.

Az Sermaye ile Hangi İşler Yapılır?

Bu soruya yüzlerce cevap vermemiz mümkün. Halı yıkama işinden çiğ köfte dükkanı açmaya kadar pek çok şey bu geniş yelpazede kendine yer buluyor.

İşte, küçük sermaye ile yapılabilecek iş fikirleri:

1.   Freelance İşler Yapmak

Web tasarım, grafik tasarım, satış ortaklığı, editörlük, makale yazarlığı bunlardan birkaçıdır. Hatta bunlar Az Sermaye ile Yapılabilecek işler arasında değil, sermayesiz yapılacak işler arasında diyebiliriz.

Bununla birlikte yapacağınız işi tüm ayrıntılarıyla öğrenmek için çeşitli eğitim setleri satın almanız önerilir.

2.   Al-Sat

Alınan şeyi değerinden daha pahalı bir fiyata satarak kâr etmek yeni bir fikir değil elbette. Fakat yüksek getiriye sahip olduğu muhakkak.

Örneğin teknik bilginiz varsa bozuk ürünlerin tamirini yapıp onları daha yüksek fiyattan satabilirsiniz.

3.   Organizasyon Firması Kurmak

Planlı çalışmayı seviyorsanız, sorumluluk almaktan korkmam diyorsanız az sermaye gerektiren işler içinde tercihinizi bundan yana kullanabilirsiniz. Kına, parti, doğum günü, düğün, gezi-tatil ve buna benzer organizasyon işleriyle uğraşarak güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

4.   Fotoğrafçılık

Bu konuda değerlendirebileceğiniz pek çok seçenek var. Meselâ doğa fotoğrafçılığı onlardan biri. Yahut düğün fotoğrafçısı veya sosyal medya fotoğrafçısı olabilirsiniz. İlgi duyduğunuz alana yönelerek, çektiğiniz karelerle ciddi kazançlara ulaşabilirsiniz.

5.   Online Satış Sitesi Kurma

Az Sermaye ile Yapılabilecek iş fikirleri; İnternetten alışveriş artık bir yaşam biçimi hâline gelmiş durumda. Satışını gerçekleştirmek istediğiniz ürünleri online mağazanız aracılığıyla satabilirsiniz. Böylece potansiyel müşterilerinize çok daha kolay ulaşım sağlarsınız.

İlle de web sitenizin olması gerekmiyor. Youtube’dan, sosyal medyadan da müşteri bulma imkânınız var.

6.   El İşi Satmak

Örgü yaparak satmak az sermaye ile yapılacak işler içinde önemli bir yere sahip. Takı, oyuncak, kıyafet ve bunun gibi alanlarda el işleri hazırlayabilir, emeğinizi paraya çevirebilirsiniz.

Hatta ilerleyen süreçte yüz yüze ya da online ortamdan workshoplar düzenleyebilirsiniz. Bu sayede kendinizi tanıtır, bu alandaki bilgilerinizi paylaşarak başkalarının da örgü işiyle para kazanmasına vesile olursunuz.

7.   Çiçekçi Dükkanı Açmak

Az Sermaye ile Yapılabilecek iş arayışına güzel bir çözüm olan bu fikir, doğru bir reklam firması ve uygun bir konsept ile alıp başını yürüyebilir. Çiçekçilik hususunda onlarca eğitim var. Sektöre iyi bir başlangıç yapabilmek için onlardan da faydalanabilirsiniz.

8.   Evcil Hayvan Bakıcılığı

Hayvanlarla vakit geçirmek hoşunuza gidiyorsa bu fikri de değerlendirebilirsiniz. Evcil hayvanların bakımlarıyla meşgul olmak, onları yürüyüşe çıkarmak, hatta hayvan kreşi açmak az sermaye ile yapılacak işler listesinin baş taraflarında yer alıyor.

9.   Stand Kiralamak

Kalabalığın son derece yoğun olduğu hareketli bir cadde üzerinde vitamin bar standı kurabilirsiniz. Yahut aksesuar, el işi tarzı bir stand ile satış yapabilirsiniz. Alışveriş merkezlerinden birinde de stand kiralayabilirsiniz.

10.   Ev Yemekleri Restoranı Açmak

Dışarıdan yemek yemek birçok kişi için alışkanlık durumunda. Doğru bir yere açılacak olan ev yemekleri restoranı çok kısa zamanda büyüyebilir.

Öğrenci ve çalışan kesimin ağırlıkta, ancak restoranların yetersiz olduğu bir bölge tercih edilebilir.

11.   VİOP’ta İşlem Yapmak

VİOP; Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası demektir. Az sermaye ile yapılabilecek en kârlı işler arasında mutlaka değerlendirmeniz gereken bir alternatiftir.

Endeksler, altın, dövizler, emtialar, hisse senetleri ve buna benzer farklı enstrümanlarla VİOP üzerinde işlem yapabilirsiniz. Bu yatırımlarla uzun vadede yüksek kazanç sağlayabilirsiniz.

12.   Mantar Yetiştiriciliği Yapmak

Talebin yüksek olduğu bu sektör bu sektör, girişimcilerin ilk tercihlerinden biridir. Mantar yetiştrimek kolay bir iştir fakat hangi mantar türünün yetiştirileceği de önem taşır.

Örneğin; kültür mantarı her yerde bulunabilirken, istiridye mantarı daha nadir bulunur. O yzden istiridye mantarını pazarlamanız daha kolay olacaktır.

13.   Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurmak

Çiftçilerin bir hayli rağbet gösterdiği solucan gübresi, güzel kazançlar elde etmenizi sağlayabilir. Bu iş için büyük bir sermayeye ihtiyacıız yoktur.

Tek seferliğine alacağınız 150 bin Kırmızı Kaliforniya Solucanı, işinizi görecektir. Ayrıca 7 metrekarelik reaktörve 40.000 bin metrekarelik kapalı alana ihtiyacınız vardır. Bu sayede büyük ölçekli kazanç sağlamanıza imkân tanıyacak solucan gübresi üretim tesisi açabilirsiniz.

İlle bu sayıyla başlamanız gerekmez. Daha küçük ölçekte de başlangıç yapabilirsiniz. Nitekim solucanların sayısı her 3 ayda bir iki katına çıkacaktır. Bu ise kısa zamanda daha fazla solucana ve gübreye sahip olacağınız anlamını taşır.

14.   Yarasa Gübresi Satmak

Az sermaye (küçük sermaye) ile yapılabilecek işler arasında ön plana çıkan yarasa gübre satışı, özellikle yurt dışında fazla talep görür. Tamamıyla doğal olan bu gübre, ürünlerin verimliliğini en az %50 oranında artırır.

Öte yandan Türkiye’de pek çok mağara vardır. Dolayısıyla yarasa gübresi rezervleri bir hayli fazladır. Girişimcilerden bazıları gereken izinleri alıp mağara kiralamayı tercih eder.

Bu şekilde yarasa gübrelerini çıkararak işlenmiş veya ham hâliyle satışa sunar.

15.   Teraryum ve Minyatür Bahçe Yapmak

Yapımı son derece eğlenceli olan bu yeşil bahçeler size güzel para kazandırabilir. Üretkenliğinize güveniyorsanız, satış yeteneğiniz de iyi ise farklı tarzlarda minyatür bahçeleri tasarlayabilirsiniz.

Kişiye özel siparişler alabilir, sunduğunuz orijinal seçeneklerle müşterilerinizin beğenisini kazanabilirsiniz. Ayrıca firmalarla anlaşma yapmanız da mümkündür.

16. Danışmanlık Yapmak

Az Sermaye ile Yapılabilecek işler arıyorsanız, bu fikrin üzerinde de biraz düşünmenizi öneririz. Kendinize ait küçük ofisinizde danışmanlık hizmeti sunabilir veya online ortamda danışmanlık yapabilirsiniz.

Fakat hangi alanda bu hizmeti vereceğinize iyi karar vermelisiniz. Bilginiz olan, ilgi duyduğunuz bir alana yönelmelisiniz.

17.   Oto Kurtarıcı İşi Yapmak

 Bu işi yapabilmek için gerekli belgelerin bazıları yüksek maliyetlidir. Örneğin; kurtarıcı, çekici ve kamyon için gerekli olan K belgeleri bunlardan bazılarıdır.

Öte yandan araba kurtarma şirketi için en az bir araca sahip olmanız gerekir. Reklamınızı doğru yapabilirseniz, trafik polisleri ve oto tamircileriyle bağlantılarınız güçlü ise, geniş bir çevreye sahipseniz maliyetinizi çıkararak kısa zamanda para kazanmaya başlayabilirsiniz.

18.   Butik Açmak

Renkli giyim ürünleriyle dolu butikler, size tatmin edici düzeyde gelir sağlayabilir. Tabii ki bu notaya gelene kadar pek çok aşamadan geçmeniz gerekir.

Hedef kitle, çalışacağınız markalar, lokasyon seçimi ve rakip araştırması bunlara örnektir.

19.   Yumurta Üreticiliği Yapmak

Küçük sermaye gerektiren işler içerisinde bulunan yumurta üretimi, doğal köy yumurtasıyla kazanç sağlama imkânı tanır. Bu iş için uygun bir yere sahipseniz neden olmasın?

20.   Çay Ocağı Açmak

Az sermaye (küçük sermaye) ile yapılabilecek işler listemizin son önerisi olan bu fikir, kulağa klişe gelebilir. Fakat iyi bir lokasyonda açılan çay ocağının kısa sürede hızlı bir büyüme yakalayacağı şüphesizdir. Müşterilerinize çay ile birlikte lezzetli atıştırmalıklar sunarak onların gönlünü fethedebilir, böylece sadık bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu