Ekonomi

Ziraat Borç Kapatma Kredisi Başvurusu ve Şartları

En köklü devlet bankalarından bir tanesi olan Ziraat Bankası borç kapatma kredisi vermektedir. Borç kapatma kredisi başvurusu yapabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Öncelikli olarak borç kapatma kredisi nedir? Bunu anlatarak konuya başlamak istiyoruz.

 Bankalara kredi ya da kredi kartı borcu olan vatandaşlar yeni bir kredi çekerek bu borçları kapatabilirler. Birden fazla bankaya kredi ya da kredi kartı borcunuz var ise Ziraat Bankası borç kapatma kredisi çekerek sadece Ziraat Bankası’na kredi borcunu ödeyebilir ve diğer bankalara olan borçlarınızı temizleyebilirsiniz. Bu tarzda yapılan Kredi çekimlerinin tamamına borç kapatma kredisi denmektedir. Ziraat Bankası 2022 yılında borç kapatma kredisini güncelledi. Birçok vatandaş borç kapatma kredisi nasıl alınır? Bunu merak ediyor. Hemen aşağıda borç kapatma kredisi ile alakalı tüm detayları sizlere anlatalım.

Borç Kapatma Kredisi nedir?

Kredi çeken ya da kullanmış olduğu kredi kartlarının borçlarını ödeyemeyen ve borç yükü altına giren vatandaşlar genellikle borç kapatma kredisine başvururlar. 

Borç kapatma kredisi var olan borçların kapatılması ve tek bir bankaya borçlanma anlamına gelmektedir. Bu sayede vatandaşlar yeni bir faiz hesaplaması üzerinden bankaya borçlanır ve tek elden ödemelerini gerçekleştirirler.

Elbette yeni faiz oranlarının hesaplanması ile birlikte bir miktar daha borçlanma söz konusu olacaktır. Bu tarz bir kredi oldukça mantıklı gibi gözükse de kâğıt üzerinde kredi borcu olan vatandaşların biraz daha borç sandığını söyleyelim.

 Günümüzde birçok banka borç kapatma kredisi vermektedir. Ekonomik olarak zor durumda olan vatandaşlar alternatif yollara yönelirler ve borç kapatma kredisi alırlar. Bu sayede hem borçlarını aylık olarak tek bir banka üzerinden ödeme şansına sahip olurken hem de geçmişe dönük olan borçlar kapatılmış olur. Yani birden fazla kredi borcu ya da kredi kartı faizi ödemeleri artık tek bir banka üzerinden yapılır.

Ziraat Bankası Borç Kapatma Kredisi Veriyor Mu? 2022

Özellikle son dönemde artan kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle borç kapatma kredisi büyük bir ihtiyaç haline geldi. 2022 yılında çıkan yeni yasa ile birlikte borç kapatma kredisi artık tüm Kredi türlerinde verilebiliyor.  Bankacılık sektöründe öncülük yaratan Ziraat Bankası da bu tarz kredilerde her zaman ön plana çıkıyor.

Ziraat Bankası’ndan borç kapatma kredisi alabilmek için bazı şartları yerine getirmiş olmak gerekiyor. En fazla 50 bin TL’lik kredi veriliyor. Taksitlendirme ve aylık ödeme miktarları da değişkenlik gösteriyor. 50.000 TL’lik bir kredinin ortalama olarak 15 ya da 20 bin TL arasında bir faiz oranının olduğunu söyleyebiliriz. Borç kapatma kredisi ek olarak ise kredi kartı borç kapatma başvurusunda gerçekleştirebilirsiniz.

50 bin TL’ye kadar Borç Yapılandırma

Her banka kendi kredi şartları ve faiz oranlarını belirlemektedir. Ziraat Bankası da borç kapatma kredisi de maksimum limiti 50.000 TL olarak belirlemiştir. 50.000 liraya kadar borç kapatma kredisi alabilir ve borçlarınızı bir kısmını bu kredi sayesinde kapatabilirsiniz.

 Kredi kartı ya da Kredi borçlarının tamamını bu Kredi ile kapatabiliyorsunuz. Bankalar arası transfer otomatik olarak gerçekleştirildiği için ödemeler anlık olarak yapılır ve direkt olarak siz de aylık ödemeleri Ziraat Bankası’na gerçekleştirirsiniz.

Borç Kapatma Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Her banka müşterilerine Kredi vermeden önce bazı şartlar arar. Ziraat Bankası’nda kredi şartlarını her Kredi türüne göre güncellenmektedir. Borç kapatma kredisinde de bazı şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir.

 Ziraat Bankasına kredi başvurusu yapmadan önce aşağıdaki şartları yerine getiriyorsanız kredi çekme ihtimalinizin artacağını söylemekte yarar var.

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Borç kapatma kredisi çekebilecek kadar bir kredi puanına sahip olmak
  • Sigortalı, emekli ya da bağkurlu olmak ( Sosyal güvence)
  • Aylık gelirin yeterli seviyede olması ve belgeli olması
  • Sigortalı çalışan iseniz en az 3 aylık SSK’lı olmak
  • İpotek olacak ise kişi evliyse eşinin imzalı rızası olması

Borç Kapatma Kredisi başvurusu

Ziraat Bankası konut, taşıt, bireysel ihtiyaç kredisi ve daha pek çok sayıda farklı kredi türünü müşterilerine sunmaktadır. Kamu bankaları arasında en popüler olanı ve özellikle emekliler tarafından tercih edilen bir banka olan Ziraat Bankası günümüzde vermiş olduğu kredilerle de ön plana çıkmaktadır. Her zaman müşterilere daha uygun fiyatlı kredi veren ve faiz oranlarında ciddi bir düşüşe giden Ziraat Bankası borç kapatma kredilerinde de öncülük etmeyi sürdürmektedir.

 Zaman zaman kampanyalar düzenleyen Ziraat Bankası’nın şu an için aktif bir kampanyaların olmadığını söylemekte yarar var. Ancak yine de borç kapatma kredisi alabiliyorsunuz, bunun için sadece Ziraat Bankası’na gitmeli ve müşteri temsilcileri ile yüz yüze görüşme sağlamalısınız.

Ziraat Bankası vermiş olduğu kredilerin büyük kısmında online, SMS ya da farklı türlerde başvuruları kabul edebilmektedir. Artık günümüzde pek çok Kredi türüne ATM’den bile başvuru yapabiliyor ve anında onay alabiliyoruz. Ancak borç kapatma kredisinde bir takım evraklar isteneceği için yüz yüze görüşmek ve faiz oranını buna göre belirleme çok daha mantıklı olacaktır.

  Borç kapatma kredileri sabit bir faiz oranından ilerlemez. Her kişinin borcu farklı olacağı için buna göre faiz oranı ve ödeme şartları belirlenecektir. Bu nedenle Ziraat Bankası şubelerine giderek yetkili personel ile yüz yüze görüşme sağlamak ve bilgi almak çok daha mantıklı olacaktır. Kısa ve net bir şekilde belirtmekte yarar var ki Ziraat Bankası’ndan borç kapatma kredisi almak istiyorsanız online ya da sms ile başvuru yapmanız mümkün olmuyor. Başvurular yalnızca şubeler üzerinden alınıyor mesai saatleri içerisinde Ziraat Bankası’na giderek başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Borç Kapatma Kredisi başvurusu ne zaman onaylanır?

Kredi başvurunuzu yaptıktan sonra değerlendirme süreci başlar ve bu değerlendirme süreci genellikle Ziraat Bankası için 1 ila 3 iş günü arasındadır. Bankaya kayıtlı olan cep telefonuna genellikle sms ile sonuç bildirilmesi yapılmaktadır.

 Borç kapatma kredisi için yapmış olduğunuz başvurular 3 iş günü içerisinde sizlere ulaşmaktadır. Ziraat Bankası müşterisi iseniz size ait olan banka hesabına çekim yapılacak tutar verilmektedir.  Eğer ilk defa borç kapatma kredisi için Ziraat Bankası’na başvuru gerçekleştiriyorsanız da sizler adına yeni bir hesap açılır ve kredi miktarınız bu hesaba yatırılarak kullanım sağlanır. Otomatik olarak borçlarınız ödenir ve artık sadece Ziraat Bankası’na borçlu olursunuz.

 Ziraat Bankası sıklıkla kredi kampanyaları düzenler ve müşterilerine bazı fırsatlar sunar yılın ilk aylarında Ziraat Bankası borç kapatma kredisine ait bir kampanya düzenlemişti. Ancak halihazırda aktif bir kampanya olmadığını yine de borç kapatmak için kredi alabileceğinizi ve bunu sadece şubeler aracılığı ile yapabileceğinizi belirtelim.

Eğer kampanyalardan yararlanmak istiyorsanız Ziraat Bankası mobil uygulaması ve sitesinden detaylı bilgiye de ulaşabilirsiniz. Bunun dışında haftanın her günü, günün her saati kesintisiz bir şekilde hizmet veren Ziraat Bankası müşteri hizmetleri de kredi türlerinin tamamı hakkında bilgi verecektir. Almak istediğiniz kredi miktarı ve kredi türünü söyleyebilir ve buna göre bir destek alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu