Ekonomi

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır? – İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Bankacılık sektörü her geçen gün gelişme göstermeye devam ediyor. Özellikle son zamanlarda dijital bankacılığın gelişmesi, insanların sadece bir tıkla bile en büyük finansal işlemlerini halledebilmesi bankalara olan taleplerin artmasına imkan tanımıştır. Bankaların tüketicilere kredi, kredi kartı, hesap açma, altın ve döviz alma gibi pek çok imkan tanıdığını bilmekteyiz. Peki kredi kartı nasıl kullanılır?

Saydığımız bu imkanlardan en çok tercih edileni şüphesiz kredi kartıdır. Çünkü kredi alabilmek için kefil ve bir dizi belge getirmeniz gerekmektedir. Yatırım yapabilmek için yüklü miktarda geliriniz bulunmalıdır. Ancak kredi kartı almak için tek şart yaştır. 18 yaşını dolduran herkes kredi kartı kullanabilmektedir. Dolayısıyla ülkemizde pek çok kişi tarafından kredi kartı nasıl kullanılır? sorusu yöneltilmektedir.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı alabilmek için bankalara başvuru yaptıktan sonra onay almanız halinde kartınız aktif hale getirilecektir. Tabi bu noktada kartı onaylanan kişiler kredi kartı nasıl kullanılır merak etmektedir. Kartınızı şu işlemler için kullanabilirsiniz:

 • Market ve mağazalardan alışveriş yaptıktan sonra alışveriş tutarınızı ödemek için kartınızı kullanabilirsiniz.
 • Dijital çağın imkanları aslında internetten alışveriş yapmayı daha kolay hale getirmiştir. İnternetten alışveriş yaparken kart bilgilerinizi kullanarak ödemelerinizi yapabilirsiniz.
 • Hastane ve eczane gibi sağlık harcamalarınızda kartınızla işlem yapabilirsiniz.
 • Kurum ödemeleri ve tatil planlarınıza dair ödemelerinizi yaparken kartınız size avantaj sağlayacaktır.

Kredi Kartı ile İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Kredi kartı nasıl kullanılır? sorusuna yukarıda yanıt verirken kartınızla internetten alışveriş yapabileceğinizi belirtmiştik. Tüketicilerin birçoğunun aklına bu işlemin nasıl yapılacağı takılıyor. Hemen açıklayalım.

 • Öncelikle alışveriş yapmak istediğiniz e-ticaret sitesine üyelik hesabınız üzerinden giriş yapıyorsunuz.
 • Sonrasında almak istediğiniz ürünü sanal sepetinize ekliyorsunuz.
 • Ürünü alma konusunda kesin bir şekilde karar verdiyseniz ödeme adımına geçiyorsunuz.
 •  Ödeme ekranında sizlere banka kartı, havale/EFT ya da kredi kartı ile ödeme seçenekleri sunulmaktadır.
 • Kredi kartıyla ödemek istediğinizi seçiyorsunuz. Kredi kartı bilgilerinizi girerek telefonunuza gelen onay şifresini ödeme ekranına giriyorsunuz.
 • Böylece ödemeniz yapılmış oluyor ve ürününüz onaylanarak kargoya veriliyor.

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartları alışveriş esnasında her ne kadar kolaylık sağlasa da kartınızı kullanırken dikkatli olmanız gereken noktalar var:

 • Kredi kartı harcamalarınızı yaparken aylık gelir tutarınızı göz önünde bulundurun. Eğer aylık gelirinizin üzerinde bir harcama yaparsanız kart ödeme zamanınız geldiğinde borcunuzu ödeyemezsiniz.
 • Kartınızla yaptığınız harcamalarda ödeyebileceğiniz aylık miktarı aştıysanız bankanız tarafından belirlenen asgari ödeme oranını her ay mutlaka ödemelisiniz.
 • Kredi kartı nakit avans çekimi yapmamaya özen gösterin. Eğer yaptıysanız taksitlerinizi düzenli ödeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu