Ekonomi

Dijital Cüzdan Nedir? En İyi 5 Dijital Cüzdan

Bu yazımız içerisinde Dijital Cüzdan Nedir? En İyi 5 Dijital Cüzdan hakkında bilgi vermeye çalışacağız. E-Cüzdan olarak da bilinen dijital cüzdanlar kullanıcıların güvenilir bir şekilde ödemeler yapmalarını sağlayan sistemdir. Online alışveriş sırasında hızlı ve güvenilir alışveriş yapmak isteyenler için geliştirilen dijital cüzdan sunduğu imkanlar sayesinde herkesin tercihi olmaya başlamıştır.

Dijital Cüzdan Nedir ?

Dijital Cüzdan nedir dilediğiniz ürün ve hizmetleri online olarak satın almanızı, ödemeyi dijital para birimleri ile ödemenizi sağlayan bir sistemdir. Dijital cüzdanlar ile satın alma işlemini hızlı ve güvenilir bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Tüm dünyaca internet alışverişlerini kolaylaştıran dijital cüzdanlar güçlü şifreleme sistemlerine sahiptir. Dijital cüzdanlar, veri güvenliğini maksimum seviyeye çıkaran özel altyapılar kullanmaktadır.

Dijital cüzdanlar, mobil uygulamalar üzerinden kullanabilen sistemlerdir. Akıllı telefonlara indirilebilen mobil uygulama sistemleri ile kullanılan dijital cüzdan yazılımları güvenilir ve hızlı ödemeler yapmanızı sağlıyor. E-cüzdan sisteminin geliştirilmesi ile beraber cüzdanlar içerisindeki kart yoğunluğu da azalmış oldu.

Dijital Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Dijital cüzdan nedir sorusuna yanıt bulduktan sonra şimdi nasıl kullanıldığını biraz anlatalım, Dijital cüzdanlar başta banka kartı olmak üzere kredi kartı ve ön ödemeli kartların güvenilir bir şekilde saklanmasını sağlayan sistemlerdir. Bu sistemi kullanan bir kişi tek bir tıklama ile istediği her yere ödeme yapabiliyor. E-Cüzdan sisteminin ne olduğunu öğrenen kişiler, dijital cüzdanların nasıl kullanıldığını öğrenmek istiyor.  Dijital cüzdan sistemine geçmek isteyen kişiler, e-cüzdan sistemlerine ait mobil uygulamaları telefonlarına indirmeleri gerekiyor.  Akıllı telefon üzerinden cüzdanınızı kontrol edebilir, ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Dijital Cüzdan Özellikleri Nelerdir?

Yeni bir teknoloji gibi görülse de 20 yıl önce hayatımıza girmiştir. Son günlerde popüler hale gelince gündem olan dijital cüzdanların özelliklerini şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Kullanıcılarının yatırımlarını güvence altına alarak tamamen güvenilir bir şekilde işlem yapmalarına olanak sağlayan bir sistemdir.
 • Çeşitli yazılımlar aracılığı ile bankaların mobil uygulamaları il eşleştirilmektedir. Dijital cüzdan üzerinden yaptığınız harcamaları bankacılık uygulamaları üzerinden kontrol edebilirsiniz.
 • Kripto para birimlerinin alımını gerçekleştirebilirsiniz.

Dijital Cüzdanların Avantajları

Bu cüzdanların Sayısız birçok avantajı bulunmaktadır. Dijital cüzdanların avantajlarını merak eden kişilere detaylı bir liste hazırlamak istiyoruz.

 • E-Cüzdan veya dijital cüzdanlar kullanıcılarının tüm ödeme bilgilerini güvenilir ve şifreli bir şekilde saklayan sistemdir. Bu sistemlerin geliştirilmesi ile beraber fiziki cüzdanlara binen yük hafiflemiş, birçok kartın kullanımına son verilmiştir.
 • Dijital cüzdanlar ile hem yurtiçi hem de yurtdışı ödemelerini güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz. E-cüzdanlar, küresel ekonomiye de büyük oranda katkı sağlamaktadır.
 • Dijital cüzdan kullanmak için herhangi bir banka hesabı veya işletme üyeliğine gerek yoktur. Hangi dijital cüzdanı kullanacaksanız o sisteme kaydolmanız yeterlidir.
 • Dijital cüzdanlar güvenilir ve hızlı bir şekilde kripto para satın alabilirsiniz. Sahip olduğunuz kripto paraların bakiyelerini çekebilirsiniz.
 • Dijital cüzdanlar sunduğu güvenlik önlemlerinden ötürü tercih edilmektedir. Normalde her işlem için farklı farklı kartlar kullanan kişiler, dijital cüzdana geçmeleri ile beraber tek yerden tüm kartlarını kolay bir şekilde kontrol edebilirler. Tüm banka bilgilerinin dijital ortamda olması sizi korkutabilir ancak güçlü şifreleme sistemi ile bilgileriniz güvende olacaktır.
 • On farklı kartınızın her birinde ayrı şifreler kullanıyor olabilirsiniz. Bazı şartlarda kart şifrelerini unutabilirsiniz. Dijital cüzdan aracılığı ile sisteme bir kere kaydettirdiğiniz kartlar için sürekli şifreler girmenize gerek kalmaz. Tüm alışverişlerinizi tek bir tık ile yapabilmek mümkündür. Telefonunuzu kaybetseniz bile tüm bilgileriniz güvenilir şekilde saklanmaya devam edecektir.

En Popüler Dijital Cüzdanlar

Ülkemizdeki en popüler dijital cüzdanlar şu şekildedir;

 • PeP
 • PaPara
 • Beemo
 • Varco
 • Payoneer

PeP

Dijital cüzdan nedir deyince akla gelen ilklerden birisi olan PeP En popüler Dijital Cüzdanlar listemizin ilk sırasında yer alıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası denetiminde faaliyet gösteren PeP, elektronik para şirketi olarak hizmet vermektedir. Faaliyetlerini dijital cüzdan olarak yürüten şirket aynı zamanda TRO ve Visa kartları üzerinden ön ödemeli kart olarak da kullanabiliyor. PeP ile hem yurt içi hem de yurt dışı ödemelerinizi yapabilirsiniz. Masraf ve komisyon ödemeden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. PeP kullanmak için 13 yaşını doldurmuş olmanız gerekmekte.

PaPara ülkemizde en çok kullanılan dijital cüzdanlar arasında yer alıyor. Başta internet alışverişi başta olmak üzere tüm dijital harcamalarınızı yapabileceğiniz PaPapara, dijital cüzdan sektörüne büyük yenilik getirmiştir. Papara ile günün her saatinde ödeme alabilir, ödeme gönderebilirsiniz. Bir bankanın sunduğu her imkanı sağlayabilen PaPara’nın aynı zamanda kendisine ait MasterCard kart sistemi de bulunmaktadır. Dijital cüzdan bakiyelerini bu kart aracılığı ile alışverişlerde de kullanabilirsiniz.

PaPara

PaPara aynı zamanda kampanyaları ile de ön plana çıkan bir cüzdandır. Başta Youtube, Spotify, Netflix, Storiel gibi platformlardan yapacağınız harcamaların %50’lik kısmını müşterilerine geri iade etmektedir. Yapılan harcamalardan, para transferlerinden PaPara herhangi bir komisyon almamaktadır. PaPapara hesaplarınızda bulunan bakiyeyi istediğiniz zaman kendinize ait bir banka hesabına da aktarabilirsiniz.

Beemo

En Popüler Dijital Cüzdanlar listemizin üçüncü sırasında Beemo yer alıyor. Bu sistemi belki de ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Kendisine ait bir altyapı kullanmayan Beemo, Netspay/Paratika sistemini kullanmaktadır. Herkesin kullanımına açık olan bu dijital cüzdan sistemi son yıllarda çok fazla kişi tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Beemo şu an için sadece akıllı telefonlarda çalışan bir sistemdir. Bu uygulama sayesinde Beemo kullanan her kullanıcıya para transfer edebilir, ödeme alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu