Ekonomi

MoneyGram Nedir? – Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

Online alışverişin artış göstermesi ile birlikte uluslararası internet siteleri kurumlar ya da satıcılardan bir şeyler almak da mümkün olabiliyor. Bu gibi durumlarda alternatif ödeme yöntemleri ya da ödeme alma gibi seçenekler ihtiyaç haline geliyor. Hem alıcı hem de satıcı tarafında farklı ödeme yöntemlerinin olması hem ticaretin işleyiş bakımından oldukça etkili oluyor, hem de daha da hızlanmasını sağlıyor. Özellikle teknolojinin hızlı bir şekilde ilerleyen dönemde online bir şekilde para almak ve farklı ülkelere para göndermek mümkün olabiliyor. Bunun için günümüzde çok sayıda alternatif yöntem var. Bunlardan bir tanesi de MoneyGram olarak ön plana çıkıyor, bizlerde MoneyGram Nedir sizlere açıklamaya çalışacağız.

 MoneyGram sayesinde hangi ülkede olduğunuz fark etmeden farklı ülkelere anında para gönderebiliyor ve alabiliyorsunuz. Özellikle anlık para transferi gerçekleştirmek isteyen de farklı ülkelerde bulunan kişiler için bu yöntem oldukça iddialı görünüyor. Ancak yine de bilinmesi gereken bazı durumlar vardır. Anlaşmalı bankalar üzerinden MoneyGram kullanırsanız çok daha hızlı bir şekilde ve daha az komisyon tutarı ödeyerek hızlı işlemler gerçekleştirebiliyorsunuz. Özellikle günümüzün internet çağında bu tarz ödeme yöntemlerini kullanmak her anlamda çok daha akıllıca olacaktır.

 MoneyGram 2022 yılında 200’den fazla ülkede kullanılmaktadır. MoneyGram özel kılan yöntemlerinden bir tanesi de kesinlikle çok az komisyon oranı alınmasıdır. Daha eski dönemlerde online alışverişim çok da yoğun olmadığı ve bilinmediği dönemlerde özellikle Uluslararası para transferlerinde ciddi komisyonlar alınıyordu. MoneyGram tarzındaki oluşumlar sayesinde bu durum tamamen ortadan kalktı.

MoneyGram Nedir?

MoneyGram Nedir diye sorarsak basitçe yurtdışı para transfer yöntemi olarak tanımlanabilmektedir. Ülkemizde de çok sayıda banka tarafından aktif şekilde kullanılmaktadır. Müşterisi olduğunuz bankanın Moneygram kullanıp kullanmadığını internet bankacılığında ya da telefon bankacılığından öğrenme şansına sahip olabilirsiniz. Ancak günümüzde hem kamu bankalarının hem de özel bankaların birçoğunun MoneyGram kullandığını söyleyebiliriz. yani sizler de istediğiniz zaman yurt dışından anlık olarak para alabilir ve en önemlisi en hızlı transfer yöntemleri ile beklemeden paranızı hesabınızda görebilirsiniz.

MoneyGram yurt dışından para almak ve göndermek oldukça kısa sürelerde gerçekleştirilebiliyor. Dilediğiniz miktarları gönderebilir ve istediğiniz banka hesabınıza ödeme alabilirsiniz. Türkiye’deki anlaşmalı bankalar ve ödeme noktaları üzerinde istediğiniz zaman işlem yapabiliyorsunuz. MoneyGram sayesinde hiçbir şekilde bankaların çalışmaması ya da resmi tatil gibi günlerde paranın hesaplara geçmemesi gibi durumlar yaşanmamaktadır.

MoneyGram Nedir : MoneyGram Neden Kullanılıyor?

Bankaların SWIFT maliyetleri ne yazık ki oldukça kabarıktır. Yurt dışından para almak isteyen ya da para göndermek isteyen insanlar bu nedenle alternatif yöntemlere yönelirler. Bankaların SWIFT maliyetlerinden kurtulmak ve daha hızlı işlemler gerçekleştirme MoneyGram tarzındaki uygulamalar gittikçe popüler olmaktadır. Bu nedenle de tercih sebebi olarak ön plana çıkıyor. 2022 yılında en hızlı işlem gerçekleştiren ödeme yöntemlerinden bir tanesi MoneyGram olarak adlandırılabilir.

MoneyGram bu denli fazla tutulmasının ana nedeninin başında elbette ekonomik ve hızlı olması gelmektedir. Para kesintisinin, oldukça az olması yani komisyon miktarındaki düşüklük ve hız oranının son derece iyi olması nedeniyle kullanılmaktadır.

 Farklı bir ülkeden 5 dakika gibi sürelerde ödeme aldık mümkün olabiliyor. İstediğiniz ülkenin istediğiniz bankasına ait hesaba anında ödeme gerçekleştirebiliyorsunuz. Burada önemli olan tek bir unsur vardır. Sizin bankanızın MoneyGram kullanması ve karşı ödeme alacak kişinin bankasının MoneyGram ile bir anlaşmasının olması gerekiyor. Eğer bu anlaşmalar yapıldı ise anlık olarak para transferi gerçekleştirilebiliyor. MoneyGram Nedir sorusu hakkında aklınızda soru işareti kalmamıştır diye düşünüyoruz.

MoneyGram Nedir : MoneyGram İle Para Nasıl Gönderilir?

MoneyGram ile ödeme almak oldukça basittir. Yurtdışından size gelecek ödemeyi anlaşmalı bankaların tamamından çekebiliyorsunuz. Üstelik de oldukça az komisyon bedeli ödeyerek bunu yapabilirsiniz.

 MoneyGram ile anlaşmalı olan bankalara ödeme düştüğü andan itibaren çekme şansına sahip oluyorsunuz. İsterseniz şubelerden isterseniz de ATM üzerinden size gelen parayı çekebilirsiniz. Hemen aşağıda MoneyGram ile para çekme işlemleri nasıl yapılıyor görebilirsiniz.

  1. MoneyGram anlaşmalı bir bankaya gidin
  2. Size verilen referans kodunu bankaya verin (Para gönderen kişi verecek)
  3. Para alım formunu eksiksiz doldurun
  4. Son aşama olarak da paranızı alın

Moneygram Hangi Bankalarda Var?

MoneyGram giderek Dünya genelinde çok daha popüler olan ve kullanılmaya başlanan bir uygulamadır. Ülkemizde de sıklıkla tercih edilmeye başlamıştır. Özellikle dünyada çok da aktif bir şekilde kullanıldığını belirtmekte yarar var. Özellikle 200 ülkede 335 bin noktada para çekim işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz hatırlatalım.

 Ülkemizde de bazı bankalarda MoneyGram olmaktadır.  Uluslararası işlemleri olan ve yurt dışında sık sık ödeme alan kişiler için oldukça idealdir. Çünkü komisyon oranları oldukça düşüktür ve hiçbir şekilde beklemeden paranızı anlık olarak alabilirsiniz. Aynı şekilde yurtdışına para göndermek istediğiniz zamanda kullanabileceğiniz en iyi alternatif yöntemlerden bir tanesidir. Hemen aşağıda MoneyGram anlaşması olan bankaları görebilir ve buna göre sizlerde bu bankalar üzerinden para çekme ve para gönderme işlemlerini yapabilirsiniz

  • Kuveyt Türk
  • Denizbank
  • Türk Katılım Bankası
  • Near East Bank
  • Koopbank

Moneygram PTT’de Var Mı?

MoneyGram ülkemizde de aktifliğini hızlı bir şekilde arttırmakta ve birçok banka ve özel kurum ile anlaşmalarını sürdürmektedir. PTT üzerinden de para gönderiminin yapılabileceğini belirtelim. Yani MoneyGram ödemeleri hem PTT üzerinden alınabileceği gibi yurtdışına para gönderme işlemleri de aktif olarak PTT aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

 MoneyGram sadece bankalar ile değil aracı pek çok kurum ile de anlaşma sağlayarak Türkiye’deki müşterilerine alternatif yöntemler sunmaktadır. MoneyGram sadece Denizbank ve Kuveyt Türk ile çalışmaz. PTT başta olmak üzere çok sayıda dövizci ve ödeme noktaları ile işbirliği yaparak Türkiye’den para göndermek isteyen kişilere hizmetler sunarlar. İstediğiniz PTT şubesine giderek MoneyGram ile size gelen parayı çekebilir ve anlık olarak paranızı alabilirsiniz. Sadece Bulunduğunuz bölgedeki PTT şubeleri değil Türkiye’de hizmet veren bütün şubeler aracılığıyla para çekme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 MoneyGram Para Gönderme Masrafı (Komisyonu) Ne Kadar?

MoneyGram nedir öğrendikten ancak para almak ve göndermek oldukça kolay gibi görünse de birçok insan komisyon oranlarını merak ediyor. Yurtdışına para göndermek isteyenler daha az komisyon verebilmek için alternatif yöntemlere yöneliyor.

 MoneyGram ile komisyon miktarlarında sizlere kısa bir şekilde anlatmaya başlayalım. MoneyGram para gönderme deki komisyon oranları gönderilecek miktara göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ortalama bir miktar söylemek yanlış olacaktır. Gönderilecek para miktarını oranda bir komisyon tutarı belirlenmektedir. Hangi ülke olacağı fark etmeksizin 240 TL’ye kadar olan gönderimlerde 29 TL,  241 TL ile 410 TL aralığında olan gönderimlerde de 39 TL komisyon bedeli alınmaktadır. Komisyon bedelleri her yıl güncellenir ve yenilenir. Yüksek miktarlardaki gönderimlerde komisyon oranlarında değişiklik olabilir.

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi yatırılacak olan miktarın büyüklüğüne göre komisyon tutarında değişiklik söz konusu olmaktadır. Eğer çok daha yüksek miktarlarda para göndereceksiniz, MoneyGram internet sitesine giriş yaparak ne kadar bir komisyon ödeyeceğinizi burada hesaplayabilirsiniz. Ancak yukarıda vermiş olduğumuz komisyon miktarlarını 2022 yılında da geçerli olduğunu belirtmekte yarar var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu