Gündem

Öğrenim Kredisi Ne Kadar? 2021 Yılında Ne Kadar Olacak?

Üniversite öğrencileri eğitim hayatları sürecinde birçok masrafla mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Günümüzde yaşadığı şehirden başka bir ilde okuyan üniversite öğrencisi sayısı bir hayli fazladır. Durum böyle olunca öğrencilerin masrafına yiyecek – içecek, barınma gibi ekstra giderler eklenmektedir. Okuyan gençlerin aileleri her ne kadar çocuklarına maddi anlamda destek olmaya çalışsalar da ne yazık ki verilen destekler yeterli gelmiyor. Bu noktada devlet destekli öğrenim kredisi ne kadar almak isteyenler bir hayli fazlalaşıyor.

Öğrenim kredisi almak isteyen gençler en çok öğrenim kredisi kaç TL? diye soruyorlar. Öğrencilere verilen maddi kredi oranı her sene artarak değişikliğe uğruyor. Bu sene için verilecek tutarlar da güncellendi ve kamuoyuyla paylaşıldı.

Öğrenim Kredisi Ne Kadar?

Her sene artan enflasyon oranlarına göre öğrenim kredisinde artışlar meydana geliyor. Ayrıca ödenecek miktar öğrencilerin okuduğu dereceye göre de değişiklik gösteriyor. Dolayısıyla öğrenim kredisi kaç para sorusunun yanıtı öğrencilerin üniversitede okudukları yıllara göre değişebilen niteliklere sahip olabiliyor. Bir lisans öğrencisinin aldığı aylık kredi oranıyla, yüksek lisans ya da doktora öğrencilerinin aldığı miktarlar eşit olmuyor.

Öğrencilerin okudukları seviye yükseldikçe devletin işbirliği neticesinde öğrencilere ulaştırılan aylık kredi oranları da artış gösteriyor. 2021 yılında öğrenim kredisi başvurusu yapan genç üniversitelilere verilecek oran resmi bir şekilde açıklandıktan sonra öğrenciler aylık kaç TL yardım alacaklarını öğrendiler. Sizlere güncel kredi tutarlarını araştırarak yazımızın devamında açıkladık.

Öğrenim Kredisi 2021 Yılında Ne Kadar Olacak?

Öğrenim kredisi ne kadar sorusunun yanıtını her seviye için aşağıda açıkladık. Buradan kendi okuduğunuz üniversite düzeyine göre ne kadar alacağınızı öğrenebilirsiniz:

  • Lisans öğrencileri bu sene kredi için onay alırlarsa aylık 650 TL ödeme alacaklar.
  • Yüksek lisans öğrencilerinin aylık alacağı öğrenim kredisi tutarı; 1300 TL’dir.
  • Bir doktora öğrencisiyseniz ve öğrenim kredisi alacaksanız aylık size verilecek miktar; 1950 TL olarak belirlenmiş durumda.

Öğrenim Kredisi Ayın Hangi Günü Ödenir?

Öğrenim kredisi Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilerin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Her aybaşında 6’sında başlayan ödemeler 10’una kadar devam eder. Bu noktada kredinin hesabınıza yatacağı net günü TC kimlik numaranızın son rakamı belirlemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu