Gündem

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır? Maliyeti Ne Kadar?

Son zamanların en popüler meslekleri arasında solucan gübresi üretimi yer almaktadır. Basında çıkan haberler değerlendirildiği zaman özellikle bu mesleğe ilk olarak hobi şeklinde başlayanların sayısı bir hayli fazladır. Hobi olarak başlayan solucan gübresi üretimi, daha sonra mesleğe dönüşmekte ve işteki başarılar artmaktadır. Eğer siz de bu mesleğe ilgi duyuyorsanız ve solucan gübresi üretimi nasıl yapılır? diye soruyorsanız sorunuzun yanıtını yazımızda bulabileceksiniz. Ayrıca solucan gübresi üretimi maliyeti konusunda da aklınıza takılanlara cevap arayabileceksiniz. Solucan Gübresi Yapımı nasıl oluyor sizlere anlatmaya çalışacağız.

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır

Kırmızı Kaliforniya Solucanı ile gübre üretimi yaparak yapılan gübrelerin satışının gerçekleşmesiyle oluşan bir meslektir. Yeni ve gelişmeye açık meslek kolları arasında yer almaktadır. Genellikle yeni girişimcilerin tercihleri arasında bulunmaktadır. Ancak mesleği icra edilmek için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Ayrıca son zamanlarda birçok kişi tarafından meslek haline getirilmesi sebebiyle solucan gübresi üretimi devlet desteği bulunmaktadır.

Solucan Gübresi Üretimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır, Solucan gübresi üretimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında aşağıda tüm bilgileri bulabilirsiniz. Tavsiyelerimize uymanız halinde mesleğinizde önemli ve başarılı adımlar atabileceğinizi söyleyebiliriz.

  • Her ne kadar bu mesleğe bir hobi olarak başlayabilseniz de üretiminizin kısa sürede artacağını asla unutmayın. Solucan sayınız arttıkça bir işletmeye ihtiyacınız olacaktır. Dolayısıyla sürekli evinizin boş bir arazisinde üretim yapamazsınız. Kısa süreç zarfında kendinize bir tesis bulmanız önem arz ediyor.
  • Eğer iş hakkında çok fazla bir deneyiminiz yoksa; sizlere öneri olarak ortalama 10.000 solucanla işe başlamanızı tavsiye ederiz. Böylece ilk girişte solucan gübresi üretimi sermayesi için de çok fazla birikime ihtiyaç duymazsınız.
  • İşte başarılı olabilmeniz için gübre üretimi konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer işe giriş yapmadan önce deneyim elde etme şansınız varsa bu şansınızı kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Böylece gübre üretimi hakkında tüm aşamaları takip edebilirsiniz.
  • İşinizde başarılı olabilmek için pazarlama alanında kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Çünkü işte ilerleyebilmenizin koşulu sadece üretim yapmaktan geçmez. Yaptığınız üretimi pazarlamak size bu yolda ilerleme sağlayacak aşamadır. Pazarlama aşamasına geçtiğinizde tam anlamda ilerleme sağlayabilmek adına işe başlamadan önce bu sektördeki pazar araştırmasına dahil olmalısınız.

Solucan Gübresi Maliyeti Ne Kadardır?

Solucan gübresi maliyeti için öncelikle bir sermayeniz olması gerekiyor. Daha sonra işinizi büyüttükçe ekstra giderleriniz olacaktır. Şimdi sizlerle bu maliyetleri detaylı şekilde inceleyeceğiz.

  • Solucan Gübresi Üretimi için Gerekli Sermaye: Solucan gübresi üretimi sermayesi için öncelikle sahip olacağınız Kırmızı Kaliforniya Solucanı sayısına dikkat etmeniz gerekiyor. Sizlere bu konuda çok fazla risk almamanız adına 10.000 solucanla başlamanızı tavsiye ediyoruz. 10.000 solucanı satın alabilmek için sermaye tutarınız; 2000 ile 2500 TL aralığında olmalıdır. Solucanlarınız için su tankı ve kompost almanız gerekiyor. Alacağınız su tankı 1 ton kapasiteli olsa size yeterli gelecektir. Kompost kapasitesi ise 500 kilo olmalıdır.
  • Solucan Gübresi Üretimi için Maliyetler: Sermayenizle işe giriş yaptıktan sonra işlerinizin hızlı bir şekilde artacağını söylememiz gerekiyor. Çünkü kısa sürede daha fazla solucana sahip olacaksınız. 10.000 solucanla başladığınız üretime 3 ay sonrasında 2 katı solucana ulaşmış şekilde devam edeceksiniz. Bu da tank ve kompost kapasitelerinizi de 2 katına çıkarmak anlamına gelecektir. Tabi bunun yanı sıra yanınıza çalışanlar alabilirsiniz. Tüm işi tek başına yürütemeyebilirsiniz. Ayrıca pazarlama alanında başarılı uzmanlardan eğitim ve uygulamalı destek alabilirsiniz. Böylece işinizde ilerleme şansınız artacak ve daha hızlı ilerleme imkanı elde edebileceksiniz. Tüm masrafları bu noktada hesaba katarak, ekstra giderlere girmeniz fayda sağlayacaktır.
Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır

Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği

Bu iş kolunda en büyük sorunlardan birisi Solucan Gübresi Maliyetidir.Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır öğrenmiş olduk ancak en önemli kısım Solucan Gübresi Maliyeti ni karşılayabilmektir ilk etapta, 2020 yılında devlet Solucan Gübresi Yapımı için olan girişimcilere destek vermektedir. KOSGEB desteklediği sektörler arasında yer alan bu meslek için belirli oranlarda maddi hibe sağlanmaktadır. Eğer siz de solucan gübresi üretimi KOSGEB desteği almak isterseniz aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz:

  • Öncelikle KOSGEB’in verdiği online ve yüz yüze eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimleri takip ederek girişimcilik sertifikası alabilirsiniz. Sertifikayı alabilmek için verilen eğitim tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır. Genellikle Halk Eğitim Merkezleri ve İŞKUR aracılığıyla eğitim verilmektedir. Yüz yüze verilen eğitimlerden yararlanmak için mülakatı geçmeniz gerekiyor. Mülakat esnasında yapmak istediğiniz projeden sözlü şekilde bahsetmelisiniz. Projenize göre ilgili yetkili size bir puan verir. Aldığınız puan eğitim kontenjanı için yeterliyse eğitime dahil olabilirsiniz.
  • Eğitime dahil olduktan sonra kursa başlarsınız. Kurs sürecinde anlatılan bilgilerden bir sınav olursunuz. Sınavdan geçerseniz; solucan gübresi üretimi için girişimcilik sertifikası alabilirsiniz.
  • Kendinizi deneyim ve maddi olarak hazır hissettiğiniz anda girişimcilik belgenizle projenizi yazarsınız. Projenizde maliyet, sizin katkınız ve hedeflerinizi belirterek bu üretim hakkında bildiklerinizden söz edersiniz. Projeniz onaya gider. Onay almanız halinde solucan gübresi üretimi devlet desteği alabilirsiniz.

Solucan Gübresi Yapımı Devlet Desteği Tutarı Ne Kadar?

Solucan Gübresi Maliyeti ‘ni karşılayabilmek için kosgeb desteklerini iyi takip etmek gerekiyor, Solucan gübresi KOSGEB desteği için farklı başlıklar bulunmaktadır. İlk olarak işletmenizi açabilmeniz adına 2000 TL tutarında destek sağlanmaktadır. Daha sonra üretime başlayabilmeniz ve bu üretimi devam ettirebilmeniz için gerekli olan makine maliyet desteği sağlamaktadır. Bu tutar ise yaklaşık olarak 18 ile 20.000 TL arasındadır. Ayrıca KOSGEB, tesisinizin 1 yıllık kira giderini karşılamaktadır. Bir yıl boyunca tesisinize gelen fatura bedellerinin %60’ını KOSGEB size hibe etmektedir. Böylece devlet yardımıyla işe önemli bir atılım yapmış olursunuz. Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır ve Maliyeti konusunda aklınıza takılanlar için yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.

Sıfırdan Büyükbaş Hayvancılık nasıl yapılır yazımızı okumak için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu