Gündem

Edevlet Pandemi Yardımı Sorgulama Türkiye Pandemi Yardımı

Koronavirüs salgınının Çin’in ardından tüm dünyada etkisini göstermeye başlaması Türkiye’nin de bu süreçten nasibini almasına sebebiyet verdi. Mart 2020 dönemiyle birlikte Türk halkı artık yeni bir virüsle tanışmıştı. Devlet yöneticileri ve yetkilileri birçok önlem alarak Türk halkının pandemi sürecinden en az yarayla kurtulması için çalışmalar yapmaya başladı. Özellikle ekonomik alanda alınan önlemler neticesinde işten çıkarılmaların en aza indirilmesine, hizmet vermeye devam eden işletmelerde çalışanların ekonomik yardımlar almasına imkan sağlandı.

Bu imkanlardan birisi de pandemi yardımı adı altında verilen nakdi ödemelerdir. Edevlet pandemi yardımı sorgulama işlemi online bir şekilde yapılarak ödemelerin ne zaman yatacağı ve başvuru durumu hakkında tüm bilgiler halka verilmektedir.

Edevlet Pandemi Yardımı Sorgulama

Edevlet üzerinden geliştirilen yeni bir hizmet; edevlet pandemi yardımı sorgulama adı altında halka açıldı. Artık herhangi bir devlet kurumuna gitmeden, Koronavirüs riski altında uzun kuyruklarda beklemeden internet üzerinden bu yardıma dair tüm sorgulamalar yapılıyor. Tabi sorgulamayı yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin bulunması gerekiyor. Şifreniz yoksa PTT şubelerinden şifre temin edebilmektesiniz.

Pandemi Yardımı Başvurusu

Koronavirüs vakalarının küresel çapta artış göstermesi Türkiye’de ekonomik önlem paketinin açıklanmasına zemin hazırladı. Paket içerisinde birçok madde bulunuyordu. Ancak en önemlisi pandemi yardımı olarak göze çarpıyor. Çünkü bu devlet yöneticilerinden halka direkt olarak gönderilen nakdi bir yardımdır. Dolayısıyla kira ya da fatura ödemeleri için halkın kendi cebinden çıkarıp kullanabileceği destektir.

Edevlet pandemi yardımı sorgulama yapabilmeniz için öncelikle başvuru adımlarını bilmeniz gerekiyor. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gerekenler var. Öncelikle SGK’ya bağlı olarak çalışansanız, memursanız ya da kamu kurumlarında işçiyseniz yardıma başvuramıyorsunuz. Ayrıca işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alanlar da destekten fayda alamıyorlar. Başvurularınızı e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Pandemi Yardımı Ne Kadar?

Aile Bakanlığı bünyesinden verilen pandemi yardımlarının oranı sabittir. Her başvuru sahibi başvurusu onay alırsa 1000 TL değerinde destek alabilecektir. Ancak burada ikamete dikkat edilmektedir. Yani; aynı evde oturan her kişi 1000 TL’lik desteği alamaz. Bir evden sadece tek bir kişi destek talebinde bulunabilir ve ödemeyi alabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu